Publikacja jest przeznaczona dla studentów Wydziału Materiałoznawstwa i Technologii Obuwia specjalności ?technologia i organizacja produkcji odzieży".
Stanowi pomoc dydaktyczną do przedmiotu części maszyn i urządzeń odzieżowych.
Treść obejmuje zasady przedstawiania części i mechanizmów na rysunkach technicznych, rysowanie podstawowych elementów i złożeń oraz zarys części maszyn i mechanizmów, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki maszyn i urządzeń odzieżowych.
Książka może służyć również jako pomoc dydaktyczna do przedmiotów: budowa i obsługa maszyn odzieżowych, maszynoznawstwo przemysłu odzieżowego i eksploatacja maszyn odzieżowych.
Częścią - w znaczeniu konstrukcyjnym - nazywa się składowy element wchodzący w skład maszyny, mechanizmu, przyrządu, urządzenia, aparatu itp. Pojęcie części konstrukcyjnej obejmuje:
- części (elementy) proste - pojedyncze,
- części złożone, tworzące zespoły i podzespoły konstrukcyjne różnego stopnia.
Określenie części występuje także w odniesieniu do fragmentów części konstrukcyjnych. Przykłady takich określeń to np.: łeb śruby, czop wału, wieniec koła zębatego, piasta koła pasowego.
Mechanizmem nazywa się układ związanych ze sobą części maszynowych mogących wykonywać określone ruchy w wyniku pobranej energii mechanicznej. Przykładami mechanizmów są np.: mechanizm napędu igielnicy maszyny szwalniczej, mechanizm transportu zszywanej warstwy materiałów, mechanizm podciągacza nici, mechanizm napędu chwytacza.
Wyrób to przedmiot produkcji (wytwarzania) określonej jednostki produkcyjnej (przedsiębiorstwa, zakładu). Rozróżnia się:
- wyroby proste, będące pojedynczymi częściami,
- wyroby złożone, składające się przynajmniej z dwóch części.
Szczególnymi przypadkami wyrobów gotowych są:
- półwyroby,
- wyroby końcowe (finalne).
Półwyrobami są zwykle wyroby proste przeznaczone do dalszej obróbki w jednostkach należących do tego samego lub innego przedsiębiorstwa (w tym ostatnim przypadku są w nich materiałem wyjściowym).
Wyroby końcowe to z reguły wyroby złożone z wielu mechanizmów zespołów, podzespołów i części, skompletowane do stanu, w którym nadają się do eksploatacji, np. maszyny szwalnicze, maszyny krojcze, prasowarki, żelazka.