W terminologii nauk przyrodniczych 'HABITAT' jest rozumiany jako 'środowisko, w którym zespoły poszczególnych gatunków organizmów znajdują najdogodniejsze warunki życia'.
Na podstawie tej definicji można scharakteryzować pewne podstawowe cechy Habitatu człowieka, rozumując Go jako część środowiska naturalnego i kulturowego.
Do istotnych założeń metodycznych, które w programowaniu HABITATU odgrywają ważną rolę, należy absorbowanie mieszkańców jako przyszłych użytkowników w procesy projektowania ich środowiska mieszkalnego.
Wyróżnikiem HABITATU jest także poszukiwanie cech indywidualizacji, identyfikacji, możliwości przekształceń, mobilności jednostek mieszkalnych itp. Do osiągnięć celów niezbędne jest długotrwałe zaangażowanie i uporczywa obserwacja projektów zrealizowanych i ich mieszkańców, jest to postulat oczywisty, wymaga jednak akceptacji koniecznie szerokiego pola eksperymentu.
Aktualne zagadnienia reaktywacji małych społeczności lokalnych wpisują się w szeroki zakres badań Szkoły Naukowej 'HABITAT' .
Przeobrażenia zwłaszcza wsi i małych miast dotyczą wielu dziedzin życia społecznego, ekonomiczno-politycznego, kulturowego, a także sposobu zagospodarowania przestrzeni w której żyjemy.
Jednym z ważnych obszarów badawczych obecnej Konferencji Naukowej pt.: 'Reaktywacja małych społeczności lokalnych' będzie próbą znalezienia i scharakteryzowania wybranych przykładów, w których zagadnienia rozwoju przestrzenno-społecznego potwierdzają znaczący wpływ władzy samorządowej i lokalnej.
Działania zwrócone na człowieka i wartości kulturowe z uwzględnieniem warunków miejscowych w różnorodnych aspektach, to zadanie niezwykle istotne we współczesnych czasach, w których zrozumienie procesów humanizacji środowiska mieszkaniowego w zrównoważonym rozwoju są podstawą skutecznych osiągnięć w tej dziedzinie.
Założenia metodyczne Konferencji przewidują 2 etapowy system realizacji, pierwsza część to tradycyjnie organizowane Warsztaty a ich głównym celem będzie poszukiwanie i opracowanie wariantowych koncepcji organizacji i poprawy jakości życia mieszkańców na przykładzie wskazanych miejscowości lub założeń teoretycznych.