Niniejsze opracowanie stanowi materiał pomocniczy do nauczania przedmiotu "Prawo geodezyjne i budowlane". Tematyka przedmiotu jest realizowana poprzez analizę przepisów prawnych, a w szczególności ustaw:
Kodeks postępowania administracyjnego,
Prawo geodezyjne i kartograficzne,
Prawo budowlane
oraz wybranych tematycznie aktów wykonawczych do tych ustaw i norm prawnych wynikających z wielu innych aktów normatywnych, niezbędnych do zrozumienia zagadnień prawem unormowanych poprzez wyżej wymienione trzy ustawy.
Intencją autorki jest, aby poprzez rozszerzenie tematyki prawnej oraz komentarze do norm i przepisów w nich zawartych, przybliżyć i ułatwić rozumienie prawa zarówno studiującym geodezję i kartografię, gospodarkę nieruchomościami, jak również kandydatom zdającym egzamin na tzw. uprawnienia geodezyjne. Ponadto wszystkim zainteresowanym przybliżyć otoczenie prawne, w którym funkcjonuje Służba Geodezyjna i Kartograficzna (jako zestaw organów administracji publicznej i organów nadzoru) oraz wykonawstwo geodezyjne (realizowane poprzez jednostki wykonawstwa geodezyjnego).
Znajomość prawa jest niezbędna w procesie wykonywania zawodu geodety, który polega na wykonywaniu prac geodezyjnych i kartograficznych na potrzeby wielu branż i organów władzy w Polsce, w tym dla organów administracji publicznej. Z tego też względu znajomość prawa przez geodetów, poza znajomością przepisów prawa geodezyjnego i kartograficznego, powinna obejmować w niezbędnym zakresie prawo dziedzin, na rzecz których wykonywane są te prace.
Ponieważ dziedziną, na potrzeby której wykonuje się większość prac i opracowań geodezyjnych i kartograficznych jest budownictwo, stąd i nazwa przedmiotu, i odpowiednia, poświęcona mu. część opracowania. Ponieważ zarówno geodezja i kartografia, jak i budownictwo, regulowane są przepisami prawa administracyjnego, niezbędna jest znajomość podstaw tego prawa, w tym postępowania administracyjnego. Dlatego też poświęcono tym zagadnieniom odpowiednią część opracowania.