Książki przez wieki część II
Książki już od lat nie są towarem deficytowym. Można je bez trudu dostać w sklepach stacjonarnych czy księgarniach internetowych. Myśląc o książce, mamy przed oczami oprawiony wolumin lub jego wersję cyfrową. Ale czy tak było zawsze? Jak wyglądała książka przed setkami lat? W pierwszej części naszej historii książki opowiedzieliśmy o najwcześniejszych etapach jej rozwoju. Tabliczkach z pismem klinowym, rzymskich tabliczkach woskowych, zwojach papirusu i kodeksach z pergaminu. Jak wyglądał dalszy rozwój książek? O tym będzie dalej…
Księgi w średniowieczu
Przez lata do spisywana tekstów wykorzystywano kodeks rękopiśmienny pergaminowy. Z czasem został on wyparty przez kodeks papierowy. Stało się to mniej więcej na przełomie XVI i XVI. Papier okazał się znacznie tańszy i bardziej praktyczny. Papier został wynaleziony w Chinach około 105 r. Wyrabiano go z materiałów roślinnych. Chińską technologię ulepszyli Arabowie, wykorzystując w produkcji kleje i wodę wapienną. To właśnie im zawdzięczamy fakt, że papier trafił do Egiptu, a później również do Hiszpanii I Francji. W średniowieczu książki były przede wszystkim narzędziem w rękach Kościoła. Pisano traktaty religijne, księgi liturgiczne, wydawano Biblie. Stosowano je również w przypadku spisywania dokumentów królewskich, kronik sławiących władców, a później również jako element działalności uniwersytetów.
Renesansowe inkunabuły
W roku 1450 Johannes Gutenberg wynalazł technikę druku za pomocą czcionek. Inkunabułami nazywamy książki wydrukowane do roku 1500 włącznie. Wzorcem dla inkunabułów były książki pisane ręcznie. I w przypadku pierwszych książek drukowanych wykonywano elementy zdobnicze charakterystyczne dla manuskryptów, takie jak floratury, rubryki, inicjały, miniatury. Renesansowe księgi i upowszechnienie druku wpływały na rozwój humanizmu i języków narodowych. Ponadto odtwarzano spuściznę świata starożytnego. Wydawano dzieła literackie, przyrodnicze, filozoficzne. Wiele ksiąg np. do anatomii czy botaniki było obficie ilustrowanych drzeworytami.