Dążenie do zmniejszenia energochłonności budynków staje się stosunkowo powszechnie akceptowaną tendencją, niezależnie od tego, czy stoi za tym motywacja czysto ekonomiczna, czy też szczytniejsze cele, jak chęć zmniejszenia emisji CO2, dbałość o stan, w jakim przekażemy środowisko następnym pokoleniom, troska o dostęp do źródeł energii w przyszłości, a także chęć uniezależnienia kraju od nacisków politycznych związanych z dostawami paliw. Należy zauważyć, że zdecydowaną większość życia w naszych warunkach ekonomiczno-geograficznych spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. Ogromny wpływ na samopoczucie, stan zdrowia, ale też zdolność efektywnego wykonywania pracy mają warunki komfortu cieplnego w budynkach, w których przebywamy. Na zapewnienie warunków komfortu cieplnego decydujący wpływ ma instalacja wentylacyjna lub klimatyzacyjna. Ma ona jednocześnie swój pokaźny wkład w bilans energetyczny obiektu. Przy założeniu, że instalacja jest poprawnie wykonana pod względem technologicznym, w zależności od sposobu jej regulacji może przyczyniać się do uzyskania dużych oszczędności albo w skrajnym przypadku powodować zwiększenie sumarycznego zużycia energii i nieodczuwanie komfortu cieplnego przez użytkowników.
Duża liczba stosowanych technologii wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, a także ogromy postęp w elektronice oraz informatyce powodują bardzo szybki rozwój w dziedzinie regulacji tych instalacji. Obecnie dostępnych jest już wiele rozwiązań, których zastosowanie było kiedyś nieopłacalne. Jednocześnie właśnie systemy regulacyjne wentylacji i klimatyzacji, a także ogrzewania, są elementem działającym na styku branż technologii sanitarnej i instalacji elektrycznej, tzw. słaboprądowej, co rodzi szereg wyzwań oraz problemów komunikacyjnych, począwszy od procesu projektowania, poprzez realizację, na eksploatacji budynku skończywszy. W praktyce spotkać się można z przypadkami wyposażania stosunkowo małych instalacji w bardzo zaawansowane systemy regulacji, co na ogół oznacza, że nawet jeżeli użytkownik będzie potrafił taki system obsługiwać, ewentualne zyski z tytułu oszczędności skompensują wzrost nakładów na bogatsze wyposażenie regulacyjne dopiero po wielu latach eksploatacji.
W niniejszej książce przedstawiono najważniejsze zagadnienia z dziedziny regulacji instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych – od pojęć podstawowych, teorii automatycznej regulacji, przez najczęściej spotykane układy regulacyjne, ich elementy składowe, po możliwości, które dają systemy automatycznej regulacji, zarządzania oraz monitorowania instalacji wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i cieplnych budynków BMS. Aby móc służyć jako użyteczny poradnik, publikacja ta zawiera gotowe schematy aplikacyjne dla najpopularniejszych rozwiązań technologicznych z zestawieniem potrzebnych elementów składowych. Dla ułatwienia komunikacji w działalności zawodowej porządkuje również stosowane potocznie i zamiennie pojęcia oraz nazwy, przywołując w wielu przypadkach wszelkie możliwe synonimy danego określenia.
Książka skierowana jest do projektantów oraz wykonawców instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jak również właścicieli oraz zarządców budynków. Przybliża zagadnienia automatyki specjalistom w dziedzinie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, a kwestie technologii wentylacji oraz klimatyzacji ekspertom z zakresu automatyki.